Laholms Golfklubb

Laholms golfklubb ligger i inlandet söder om Laholm

En golfrunda i Laholmsandan

Båda golfbanorna är lätt kuperade park- och skogsbanor av hög kvalitet.
Du går dina golf rundor i en härlig miljö vid Smedjeån och Stegasjön. Banorna har varierande och intressanta hålkaraktärer och passar alla typer av spelare. Förutsättningarna för en lång spelsäsong är goda.

Trivsel, vänlighet och gemytlig stämning är starka begrepp hos både medlemmar och gästande greenfeespelare. Här råder "Laholmsandan"!

Kontaktuppgifter

Vallen 15, Våxtorp
312 98 Våxtorp

0430-306 01

Paketerbjudanden

 • Pris fr
  1395:-

  Golfpaket Laholms Stadshotell

  Njut av en lång golfsäsong eller förbättra din swing på antingen Skogaby Golfklubb eller Laholms ...

  Njut av en lång golfsäsong eller förbättra din swing på antingen Skogaby Golfklubb eller Laholms Golfklubb. Båda ligger mindre än fem kilometer från hotellet.

  På kvällen väntar sedan en god tvårätters middag. Middagen serveras i hotellets brittiskinspirerade pub The Golden Pearl. Maten är av yppersta kvalitet och avnjuts i en varm och ombonad miljö. Här kan du även ta del av ett brett sortiment av olika drycker som du förväntar dig att hitta i en äkta pub. Uteserveringen ligger på den bästa platsen med solsken från morgon till kväll, väderskyddad för att kunna vara öppen de flesta av årets dagar.

  Efter middagen väntar en god natts sömn och på morgonen, pigg och utvilad, njuter du av den generösa frukostbuffén!

  I golfpaketet ingår:
  En dags Green-fee på Laholms GK eller Skogaby GK
  tvårätters middag
  övernattning i dubbelrum samt frukost

  Pris: 1395 SEK per person.

  Enkelrumstillägg: 395 SEK

   
 • Pris fr
  2650:-

  Golfpaket Hole in one

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Gra...

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Grand Hotel är ett populärt golf hotell. Det rekommenderas därför att man ska vara ute i god tid med sin bokning. Självklart gör Grand Hotel alltid sitt bästa för att tillgodose önskemål omkring boende, mat, banor och starttider.

  Det erbjuds ett varierat spel på 10 olika golfbanor runt om Halmstad. Som komplettering till Grand Hotels golfpaket hjälper de även till med transport till rabatterat fastpris, till samtliga samarbetsbanor.

  Golfpaket Hole in one

  - två nätter med del i dubbelrum & stor frukostbuffé

  - tre greenfee inklusive tidsbokning

  - två tvårätters middagar, exkl dryck

    (köksmästarens val)

  Pris: 2 650 SEK per person

  Enkelrumstillägg är 300 SEK per natt.

  Priserna ovan gäller för säsongen 2014, weekends fredag-söndag, dagar före "röd" dag. Vill du spela under vardagar - vänligen kontakta Grand Hotel för bästa pris.

  Förgyll vistelsen och uppgradera rumskategorin till Juniorsvit 2 rum i fil samt 2 separata badrum, endast 150 SEK per natt.

  Följande golfbanor ingår i Grand Hotels golfpaket: Holms GK, Skogaby GK, Tönnersjö GK, Vinbergs GK, Laholms GK, Haverdals GK, Ringenäs GK samt Rydö GK. På Halmstad GKs Norra och Södra bana tillkommer avgifter enligt nedan.

  Följande golfbanor mot tillägg på paketen: Halmstad GK:

  Norra banan +400 SEK, Södra +200 SEK, Heldag +700 SEK

  Tillkommer - klubbens bokningsavgift per person per starttid:

  Maj, juni & september 100 SEK och högsäsong juli-augusti 200 SEK. Bokningsavgiften betalas till banan direkt i förskott mot faktura för att bekräfta starttid, ej omboknings- eller återbetalningsbar (detta är HGKs avgifter). Med reservation för ändringar utanför Grand Hotels kontroll.

   
 • Pris fr
  945:-

  Golfpaket Putter

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Gra...

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Grand Hotel är ett populärt golf hotell. Det rekommenderas därför att man ska vara ute i god tid med sin bokning. Självklart gör Grand Hotel alltid sitt bästa för att tillgodose önskemål omkring boende, mat, banor och starttider.

  Det erbjuds ett varierat spel på 10 olika golfbanor runt om Halmstad. Som komplettering till Grand Hotels golfpaket hjälper de även till med transport till rabatterat fastpris, till samtliga samarbetsbanor.

  Golfpaket Putter

  - en natt med del i dubbelrum & stor frukostbuffé

  - en greenfee inklusive tidsbokning

  Pris: 945 SEK per person

  Enkelrumstillägg är 300 SEK per natt

  Priserna ovan gäller för säsongen 2014, weekends fredag-söndag, dagar före "röd" dag. Vill du spela under vardagar - vänligen kontakta Grand Hotel för bästa pris.

  Förgyll vistelsen och uppgradera rumskategorin till Juniorsvit 2 rum i fil samt 2 separata badrum, endast 150 SEK per natt.

  Följande golfbanor ingår i Grand Hotels golfpaket: Holms GK, Skogaby GK , Tönnersjö GK , Vinbergs GK, Laholms GK , Haverdals GK, Ringenäs GK samt Rydö GK. På Halmstad GKs Norra och Södra bana tillkommer avgifter enligt nedan.

  Följande golfbanor mot tillägg på paketen: Halmstad GK:

  Norra banan +400 SEK, Södra +200 SEK, Heldag +700 SEK

  Tillkommer - klubbens bokningsavgift per person per starttid:

  Maj, juni & september 100 SEK och högsäsong juli-augusti 200 SEK. Bokningsavgiften betalas till banan direkt i förskott mot faktura för att bekräfta starttid, ej omboknings- eller återbetalningsbar (detta är HGKs avgifter). Med reservation för ändringar utanför Grand Hotels kontroll.

   
 • Pris fr
  1195:-

  Golfpaket Spoon

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Gra...

  Halmstad - ett Mecka för den sanna golfälskaren!

  Golf i Halmstad är bland Sveriges bästa och Grand Hotel är ett populärt golf hotell. Det rekommenderas därför att man ska vara ute i god tid med sin bokning. Självklart gör Grand Hotel alltid sitt bästa för att tillgodose önskemål omkring boende, mat, banor och starttider.

  Det erbjuds ett varierat spel på 10 olika golfbanor runt om Halmstad. Som komplettering till Grand Hotels golfpaket hjälper de även till med transport till rabatterat fastpris, till samtliga samarbetsbanor.

  Golfpaket Spoon

  - en natt med del i dubbelrum & stor frukostbuffé

  - en greenfee inklusive tidsbokning

  - en tvårätters middag, exkl dryck

    (köksmästarens val)

  Pris: 1 195 SEK per person

  Enkelrumstillägg är 300 SEK per natt.

  Priserna ovan gäller för säsongen 2014, weekends fredag-söndag, dagar före "röd" dag. Vill du spela under vardagar - vänligen kontakta Grand Hotel för bästa pris.

  Förgyll vistelsen och uppgradera rumskategorin till Juniorsvit 2 rum i fil samt 2 separata badrum, endast 150 SEK per natt.

  Följande golfbanor ingår i Grand Hotels golfpaket: Holms GK, Skogaby GK, Tönnersjö GK, Vinbergs GK, Laholms GK , Haverdals GK, Ringenäs GK samt Rydö GK. På Halmstad GKs Norra och Södra bana tillkommer avgifter enligt nedan.

  Följande golfbanor mot tillägg på paketen: Halmstad GK: Norra banan +400 SEK, Södra +200 SEK, Heldag +700 SEK

  Tillkommer - klubbens bokningsavgift per person per starttid:

  Maj, juni & september 100 SEK och högsäsong juli-augusti 200 SEK. Bokningsavgiften betalas till banan direkt i förskott mot faktura för att bekräfta starttid, ej omboknings- eller återbetalningsbar (detta är HGKs avgifter). Med reservation för ändringar utanför Grand Hotels kontroll.

   
 • Pris fr
  1490:-

  Golfpaket med övernattning och middagsbuffé

  Övernattning i del i dubbelrum inklusive frukostbuffé, en greenfee, välkomstdrink och 3-rätters m...

  Övernattning i del i dubbelrum inklusive frukostbuffé, en greenfee, välkomstdrink och 3-rätters middag.

  Pris 2017: från 1490 SEK per person

   
 • Pris fr
  2690:-

  Golf & Spa-paket 2 dygn

  Efter en ”hård” dag på golfbanan kan det vara skönt att varva ner med en välkomstdrink, en god mi...

  Efter en ”hård” dag på golfbanan kan det vara skönt att varva ner med en välkomstdrink, en god middag, spa och kanske ett bad i den vedeldade badtunnan. Nästa dag kanske du provar någon annan golfbana för att se om du har ”turen” på din sida.

  I priset ingår:
  Två övernattningar i dubbelrum inkl frukostbuffé
  En välkomstdrink
  2 st 3-rätters middag
  Spa-entré inklusive handduk, badrock, frukt och vatten
  2 greenfee

  Pris: från 2 690 SEK/person

  Solarium: 50 SEK/20 minuter
  Vedeldad badtunna: 1500 SEK, måste förbokas

  Har du andra önskemål gällande kortare eller längre vistelser och olika aktiviteter, kontakta gärna Lögnäs Gård.

   

Bana

Karaktär: Parkbana
Antal hål: 27
Par: 72/36
Gul tee: 5493/2660m
Röd tee: 4750/2225m